Siemens NX CAD Aralık 2023 Yenilikleri


Siemens NX yazılımının Aralık 2023 sürümüne eklenen yeni sektör lideri yetenekleri ve bunların iş akışınızı nasıl bir sonraki seviyeye taşıyacağını incelemekten mutluluk duyuyoruz. Bu yazıda NX2312 ile gelen yeni temel tasarım yeteneklerine göz atacağız.

Güçlü NX tasarım yeteneklerini kullanarak birinci sınıf ürünler geliştirmenizi sağlayacak yeteneklerin tamamı Siemens Xcelerator portföyüne entegre edilmiştir. Temel tasarım yetenekleri, yakınsak modelleme (convergent modeling) tasarım araçlarını, sac levhayı (sheet metal), yüzey ve senkronize modelleme teknolojisini içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir).

 

 

Yeni “Sketch Slot” Komutunu Kullanma

Sketch Slot komutuyla başlayalım; NX` in Aralık 2023 sürümüne yepyeni bir yetenek eklendi. Herkesin dik veya açılı bir yuvayı çok daha hızlı oluşturabilmesini sağlamak için bu özellik oluşturuldu.

        ·         Slot komutunda tutulacak önizleme boyutlarını seçebilirsiniz.

        ·         Merkez çizgisi, referans eğrisi olarak oluşturulacaktır

        ·         Uzunluğu, genişliği, açıyı kilitlemeniz ve ardından yuvayı “zımbalamanız” gerekecektir.

o   Zımbalama gerçekleştiğinde boyutlarınız otomatik olarak oluşturulacaktır.

        ·         Bu yeni özellik kapsamında referans eğrilerini otomatik olarak oluşturmak mümkündür.

        ·         Sketch Slot Komutunda iki etkileşim modu vardır:

o   3 tıklama yuvası

o   Merkez çizgisini oluşturmak için MB1`i basılı tutma ve ardından genişliği oluşturmak için sürükleme yeteneği 

metin, ekran görüntüsü, yazı tipi, sayı, numara içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

3B Geometriden, Çizim Düzlemine Siluetlerin İzdüşümünü Alın

NX`in bu sürümüne eklenen bir diğer yeni sketch özelliği ise “Silhouette Curve” işlevidir. Bu komut, sketch ortamınızda bir siluet veya `gölge` eğrisi oluşturmanıza olanak sağlar. Tüm katı veya yüzeylerin silüetlerini yansıtın. Aynı zamanda ilişkisel izdüşüm seçeneğine sahip olun ve oluşturma sırasında çizgileri optimize edin. Bu çizim araçları, 2B profiller oluştururken daha fazla üretkenlik ve esneklik sağlamak için oluşturulmuştur.

 

 

 

 

metin, ekran görüntüsü, yazılım, bilgisayar simgesi içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

“Part Families” İçinde Dişler

Odağı “part families” e kaydıralım. Diş ifadeleri artık kullanıma sunulmuştur ve part families tablolarında kullanılabilir. Part families de diş özelliği parametreleri için destek ekledik. Buna diş standardı, diş boyutu ve radyal kavrama İfadesi dahildir. Ek olarak, güncellenmiş işlevlere sahip olmak için eski diş özelliklerini yenileyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

metin, ekran görüntüsü, diyagram içeren bir resimAçıklama otomatik olarak oluşturuldu

 

 

Çok Gövdeli Ekleme-Çıkarmalar

NX topluluğundan gelen geri bildirimler, çok gövdeli ekleme-çıkarmalara odaklanmanın gerekliliğini gösterdi. Bir montajdaki seçilen gövdeler bir ekleme-çıkarma işlemine katılmadığında kullanıcıları bilgilendiren bir uyarı oluşturduk. Uyarı size belirli bir cismin hedefle kesişmediği konusunda bilgi verecek ve model ağacında gösterilecektir. Kesişmeyen katılar aşağıdaki resimde gösterildiği gibi vurgulanacaktır. Mümkün olan en iyi çözümleri oluşturmak için iş akışınızı optimize etmeye devam etmenizi sağlayacak başka bir yeni özellik.

 

 

Nokta Oluşturucu

İşleri tamamlamak için, nokta oluşturucuyu “minimally loaded” montajlarda kullanmanıza olanak tanıyan yeni işlevsellik ekledik. Mümkün olduğu kadar uzun süre minimally loaded durumda kalabileceksiniz. Üstelik bu yeni işlevsellik; montaj, routing ve gemi inşası da dahil olmak üzere komutların bir alt kümesinde mevcut olacak. Aynı zamanda ölçme seçeneğinde de mevcut olacaktır ancak bunu mümkün kılmak için hesaplama modunun “Prefer Approximate” olarak ayarlanması gerekir.

 

 

Siemens` in orijinal metnine ve daha fazlasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://blogs.sw.siemens.com/nx-design/whats-new-in-nx-december-2023-core-design/

Paylaş: